Jak czyścić biżuterię

06-11-2017

Martwisz się, bo twoja ulubiona bransoletka zaczyna się brudzić, i nie wygląda już jak nowa?

Spokojnie, całe szczęście nie oznacza to konieczności wymiany całej kolekcji skarbów :)

Zarówno złoto jak i srebro, choćby było najlepszej jakości, raz na jakiś czas potrzebuje odświeżenia. Zanim zaniesiesz drogocenności do specjalisty - jubilera, spróbuj wykorzystać kilka naszych sposobów, do wykonania samemu, w domu.

jak czyścić biżuterię

Poniżej przedstawiamy skuteczne i sprawdzone przez nas sposoby czyszczenia złota:

  • Pierwszym, najprostszym ale i najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie złota jest zestaw: gorąca woda, szczoteczka do zębów i płyn do mycia naczyń. Brzmi banalnie, ale z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że przynosi to najlepsze efekty, oraz jest najmniej inwazyjne dla wyrobów biżuteryjnych.
    Co ważne, najlepiej wybierać płyny do mycia naczyń bez dodatków zapachowych bądź gliceryny, z jak najprostszym składem, np. Ludwik.
  • Mycie srebrnej biżuterii również należy wykonywać podobnie - szczoteczką do zębów, płynem do mycia naczyń i wodą, jednak odrobinę chłodniejszą - max do 50 stopni. Srebro w zbyt gorącej wodzie może czernieć, i nasze oczyszczanie przyniesie odwrotny skutek.
  • Pasta do zębów jest często polecanym produktem do domowego czyszczenia biżuterii, jednak warto tutaj uważać. Aktualnie wiele past ma różne dodatki, które mogą działać negatywnie. Im prostszy skład i mniej dodatków, tym lepiej!
  • Ściereczki bawełniane do czyszczenia srebra i złota - kolejny prosty, ale skuteczny sposób. Taka chusteczka składa się z dwóch części - jedna służy do zbierania nalotu, druga do lustrzanego wypolerowania. Pozostawia niewidoczną, antynalotową powierzchnię. Takie szmatki do czyszczenia nie kosztują dużo, więc warto mieć je w domu “na wszelki wypadek”. Uwaga jednak, na złote lub srebrne wyroby z kamieniami! Jeśli w twojej biżuterii są dodatki kamieni, uważaj aby dotykać ich ściereczką jak najmniej - w innym przypadku możesz je wtedy zniszczyć.

jak czyścić srebro

Wiele osób poleca płyny chemiczne do czyszczenia biżuterii. W praktyce jednak warto wiedzieć, że bardzo często nie warto ich używać - wręcz mogą one zaszkodzić. Składniki chemiczne zawarte w takich płynach sprawiają, że biżuteria wygląda dobrze i błyszczy się, jednak jest to efekt chwilowy. W późniejszym czasie biżuteria może czernieć jeszcze bardziej, a jubiler może mieć trudniejsze zadanie czyszcząc ją profesjonalnie - czasem niszczeje na tyle, że nie da się jej doprowadzić do dobrego stanu.
W niektórych przypadkach, gdy wyżej wymienione sposoby nie działają, konieczna jest wizyta u jubilera. Profesjonalista nałoży wtedy na nasz produkt pastę polerską, a po polerowaniu użyje myjki ultradźwiękowej. Z rąk profesjonalisty twoja biżuteria wróci jak nowa!