5 mitów na temat biżuterii srebrnej

23-03-2020

Istnieje od setek tysięcy lat. Jest wytrzymałym surowcem i świetną alternatywą droższego złota. Srebro - prawdopodobnie najbardziej niezrozumiany materiał wykorzystywany na rynku biżuteryjnym.  Wokół srebra krąży wiele mitów. Czego prawdopodobnie o niej nie wiecie?

 

Czyste srebro i srebro są tym samym

Srebro samo w sobie jest zbyt miękkim metalem, żeby występowało samodzielnie w przemyśle biżuteryjnym. Z samej definicji składa się również ze stopu twardszego metalu szlachetnego (najczęściej miedzi). Stosuje się w proporcjach 92,5% czystego srebra oraz oraz 7,5% materiału stopowego. Oznaczane jest poprzez liczbę 925, kiedy czyste srebro jest oznakowane 999.

 

Srebrna biżuteria szybko czernieje 

To bardzo krzywdzący mit na temat srebrnej biżuterii. Rzeczywiście nie jest całkowicie odporna na utlenianie, ale z pewnością zdanie, że srebrna biżuteria szybko czernieje jest przesadzone. Bardzo dużo czasu musi upłynąć, żeby do tego doszło. Dodatkowo niewłaściwe przechowywanie czy użytkowanie może przyspieszyć ten proces. Powinniśmy unikać kąpania się w srebrnej biżuterii jak również potu. Proces ten zachodzi pod wpływem reakcji ze związkami siarki. Jeżeli dbamy o nasze srebro, z pewnością nie musimy się martwić o jego czernienie. Co więcej, jeżeli do tego dojdzie, szybko odzyskuje blask po zastosowaniu odpowiednich preparatów.

 

Ciemnienie srebra jest oznaką choroby

Jest to kolejny mit. Jak już wcześniej wspomniano, ciemnienie srebra może być przyczyną reakcji ze związkami siarki, które znajdują się w ludzkim pocie. Wynika od między innymi z aktywności fizycznej. Nie powinniśmy zatem panikować w takim przypadku.bizuteria srebrna


Srebro od zawsze było “podróbką” złota

W rzeczywistości srebro od zarania dziejów było drugim najważniejszym metalem po złocie. Starożytni Egipcjanie utożsamiali słońce ze złotem, a księżyc ze srebrem. Było ono również bardzo długo używane jako ekwiwalent towarów i usług, co świadczy o dużej wartości tego surowca.

 

Sposób przechowywania srebrnej biżuterii nie ma znaczenia

Srebrna biżuteria może się trzeć o siebie i powodować zarysowania. Podobnie splątane łańcuszki. Należy trzymać wszystko w oddzielnych specjalnych woreczkach strunowych.