Biżuteria w sporcie

25-05-2019

Dla osób wykonujących aktywność fizyczną dbanie o bezpieczeństwo jest kluczową kwestią. Jedną z kwestii dotyczących zachowania bezpieczeństwa jest także noszenie biżuterii podczas wykonywania jakiegokolwiek sportu. Długie kolczyki, łańcuszki mogą być przeszkodą podczas intensywnych treningów, zdarza się także, że biżuteria niszczeje lub zrywa się. Zanim zdecydujemy się na pozostawienie biżuterii na swoim miejscu, należy znać podstawowe czynniki które wpływają na niszczenie biżuterii zarówno podczas intensywnego wysiłku fizycznego jak rekreacyjnego korzystania np. z sauny czy basenu.

Uprawianie sportu w biżuterii

Wykonując intensywną aktywność fizyczną warto zrezygnować z noszenia biżuterii. Specjaliści a także profesjonalni sportowcy odradzają noszenia długich kolczyków, bransoletek czy łańcuszków podczas sportów zespołowych, biegania czy takich przy których łatwo o upadek i kontuzje. Osoby uprawiające sport rekreacyjnie nie muszą całkowicie rezygnować z noszenia ozdób. Ruch w życiu powinien odgrywać bardzo ważną rolę i mieć duże znaczenie, nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z noszenia niektórych ozdób. Dla wielu niektóre z ozdób są bardzo ważne ze względu na tradycję, kulturę czy wyrażenie własnej osobowości. Takie osoby powinny postawić na delikatne i krótkie ozdoby, tak aby ryzyko ich zerwania lub uszkodzenia było jak najmniejsze. Delikatne kolczyki, obrączki bez zbędnych kamieni i dodatków to biżuteria która nie powinna zagrozić ani zdrowiu noszącego i nie narazić go na jakiekolwiek urazy.

Należy być także świadomym, że srebrna i złota biżuteria noszona podczas ćwiczeń fizycznych powinna być wykonana z jak najlepszych stopów metali, tak aby nie reagowała na pot wydzielany podczas wysiłku. Powinna być ona także na tyle luźna, aby nawet podczas opuchnięcia np. palców łatwo można było ją zdjąć.

Kolczyki w saunie i pływanie w biżuterii na basenie

Chlorowana woda istotnie wpływa na stan biżuterii bez względu na to z jakiego tworzywa została ona wykonana. Najbardziej narażone na działanie chlorowanej wody są tanie elementy tego typu garderoby, wykonane ze sztucznych i słabych jakościowo materiałów nie przetrwają spotkania z wodą w basenie bez uszkodzenia. Chlor to bardzo aktywny pierwiastek, który powoduje utlenianie metali poprzez wchodzenie z nimi w skomplikowane procesy chemiczne (reakcje). Dlatego też, biżuteria srebrna oraz biżuteria złota, która posiada w swoim składzie domieszki innych metali (niż złoto i srebro) po dłuższym pobycie na basenie może zacząć czernieć a także stać się bardziej podatna na zerwanie. 

Jeśli sporty wodne wykonujemy czysto rekreacyjnie lub nosimy delikatną biżuterię (niewielkie kolczyki czy pierścionki, obrączki) a nie chcemy zdejmować ich przed skorzystaniem z basenu, warto zwrócić podczas zakupów uwagę na to, aby biżuteria była jak najlepszej jakości. 

Podczas korzystania z sauny warto zrezygnować z noszenia jakichkolwiek ozdób. Większość obiektów udostępniających korzystanie z sauny zakazuje klientom korzystania z niej, jeśli nie zostanie zdjęta nawet najmniejsza część biżuterii. Noszenie biżuterii w saunie jest nie tylko niszczące dla samej biżuterii ale także niebezpieczne dla osoby która ją ma na sobie. Podczas bardzo wysokich temperatur (zwłaszcza podczas przebywania w tzw. saunie suchej) biżuteria szybko się nagrzewa i bez problemu może poparzyć skórę. 

Osoby które nie potrafią zrezygnować z noszenia ozdób podczas uprawiania sportu mogą skorzystać z oferty biżuterii dostosowanej dla osób uprawiających sport. Tego typu biżuteria nie tylko będzie wspaniała ozdobą, ale także pozostanie odporna na czynniki płynące z zewnątrz: nie uczula, nie ciemnieje a także nie rdzewieje. Większość z tego typu produktów ma dodatkowo regulowany obwód, który zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas intensywnego dla ciała wysiłku.