Ból od noszenia kolczyków

20-07-2019

Większość kobiet ma dwie standardowe, symetryczne dziurki w płatkach uszu. Jednak chcąc ozdobić swoje ciało, mamy do dyspozycji znacznie więcej możliwości! Helix, tragus, industrial (popularnie zwany sztangą), daith i wiele, wiele innych. Czasami jednak okazuje się, że wymarzone przekłucie nie goi się tak jak powinno lub pojawia się dyskomfort i ból związany z noszeniem ozdoby. Czy wtedy trzeba się rozstać z kolczykiem? A może istnieje jakiś inny sposób na rozwiązanie problemu, niż wyjęcie kolczyka?

 

Problematyczne ozdoby


Najczęstszym objawem, który powoduje niepokój jest fakt, że ucho puchnie od kolczyka. Jeżeli taki symptom pojawia się w krótkim czasie od przekłucia - nie ma się czym martwić, jest to częsta reakcja organizmu. Należy wówczas przemywać miejsce przekłucia octeniseptem i solą fizjologiczną. Można też robić okłady z kory dębu. Jeżeli opuchlizna nie przejdzie w ciągu 2-3 dni, powinniśmy się skontaktować z naszym piercerem, który doradzi nam co należy w tej sytuacji zrobić.
Innym problemem, który występuje stosunkowo często jest ropienie ucha od kolczyków. Nie jest to dobry objaw. Ropa świadczy o tym, że w nasze przekłucie wdało się zakażenie. Nie należy panikować, tylko staranniej zadbać o ozdobę. Kilka razy dziennie trzeba przemywać kolczyk oceteniseptem. Dobrym pomysłem jest również zaklejenie przekłucia plastrem, nasączonym tym samym płynem, którego używamy do odkażania. Jeżeli ropa nie ustępuje, należy skonsultować się z piercerem, który zdecyduje, czy warto zastosować antybiotyk (najczęściej tribiotic), czy konieczne będzie wyjęcie ozdoby.
A co w przypadku, gdy pojawia się czernienie uszu od kolczyków? To znak, że nasze ozdoby są z kiepskiej jakości metalu, który się utlenia i brudzi naszą skórę. Najlepiej wyrzucić taką biżuterię i zakupić kolczyki z bezpieczniejszych materiałów wysokiej jakości (stal chirurgiczna, złoto, srebro, tytan.)

Długo nie nosiłam kolczyków - teraz odczuwam ból po włożeniu ozdób, czy to normalne?

Wiele osób zastanawia się, co jest nie tak, kiedy pojawia się dyskomfort po założeniu ozdoby. Spokojnie! Nasze ciało ma zdolność do regeneracji. Jeżeli długo nie nosimy kolczyków, dziurki zwężają się, a następnie zaczynają zarastać. Ich ponowne rozepchnięcie może być przyczyną pieczenia lub lekkiego bólu. Jest to jednak chwilowe - po maksymalnie kilku godzinach powinno ustąpić. Jeżeli masz możliwość - po długim nie noszeniu kolczyków, załóż ozdoby wykonane z możliwie cienkiego metalu.