Ekologiczne sposoby na czyszczenie biżuterii

30-10-2019

Srebrna biżuteria, uwielbiana przez wiele kobiet, jest postrzegana jako bardzo elegancka i często stanowi cenną pamiątkę przekazywaną od pokoleń w rodzinie. Biżuteria zawsze powinna prezentować się idealnie, jednak po pewnym czasie srebro zaczyna stawać się pozbawione wcześniejszego blasku. Wbrew pozorom wcale nie aż tak trudno poradzić sobie z ciemnym nalotem i przywrócić dodatkom dawny, nieskazitelny wygląd.


Pasta do zębów


Sporo osób decyduje się skorzystać ze środka, który wszyscy łatwo znajdziemy w domu. Należy jednak tutaj zachować sporą ostrożność, gdyż obecnie jest wiele rodzajów past i niektóre zawierają bardzo silne środki, które mogłyby źle wpłynąć na biżuterię. Należy się zatem wystrzegać past wybielających, gdyż mogą one spowodować odbarwienie się srebra. Najlepiej przeczytać też skład, sprawdzając, czy pasta nie ma w sobie dużej ilości sodu – srebro jest delikatne i sód może mieć na nie działanie niszczące. Unikać powinno się również past z mikrogranulkami.
Kiedy jednak znajdziemy odpowiednio delikatną pastę, wystarczy wziąć bardzo niewielką ilość i z pomocą szmatki przetrzeć całą powierzchnię. Można użyć do tego także miękkiej szczoteczki, co z pewnością pomoże w dotarciu do trudniej dostępnych miejsc. Na koniec należy tylko przepłukać chłodną wodą i wysuszyć.


Sól kuchenna


Już od dawna docenia się właściwości czyszczące soli kuchennej, która nie dość że jest tania, to bardzo łatwo dostępna i właściwie nie ma domu, w której w ogóle jej nie ma.
Aby usunąć nalot z biżuterii za pomocą soli wystarczy znaleźć miskę niewykonaną z metalu i ułożyć w niej folię aluminiową. Na tak wyłożoną folię kładzie się srebro i zalewa kubkiem gorącej wody z rozpuszczoną łyżeczką soli. Teraz pozostaje tylko zostawić tak biżuterię na minimum godzinę (można np. na trzy, cztery), a po wyjęciu z wody - tak jak w przypadku pasty – przepłukać zimną wodą i osuszyć.
Silniejsza mieszanka z sodą oczyszczoną
Tak jak w poprzednim przypadku, do wyłożonej folią aluminiową miski (oczywiście niezrobionej z metalu) układa się srebro i zalewa gorącą wodą. Do tego wsypuje się około dwóch łyżeczek soli oraz taką samą ilość sody oczyszczonej. Tutaj działanie powinno być ekspresowe, zatem nie należy zostawiać srebra w misce na kilka godzin, a na kwadrans. Po tym czasie oczywiście standardowo trzeba przepłukać srebrne drobiazgi i przetrzeć szmatką.


Ocet i cytryna


Właściwości octu są bardzo chętnie wykorzystywane przez gospodynie do czyszczenia najróżniejszych powierzchni, także biżuteria nie stanowi tutaj wyjątku. Szczególnie roztwór złożony z łyżki octu i łyżeczki sody może przynieść spektakularne efekty – wystarczy przecierać biżuterię nasączoną w nim szmatką. Starym, ale również przydatnym sposobem jest także przetarcie srebra przy pomocy soku z cytryny.
Jak zatem widać, sposobów na czyszczenie srebrnej biżuterii jest naprawdę wiele, nie trzeba koniecznie kupować przy tym specjalnych płynów i specyfików. Bardzo często wystarczy jedynie to, co i tak mamy pod ręka i czego codziennie używamy.