Historia biżuterii

04-03-2020

Dzisiaj biżuteria jest bardzo powszechna. Częściej jest noszona przez kobiety, jednak mężczyźni mają równie szeroki wybór. Droższa biżuteria jest kojarzona z prezentami. Współcześnie symbolizuje również miłości, bo kto by sobie wyobrażał ślub bez obrączek? Czy od zawsze tak było i jak zmieniała się biżuteria na przestrzeni wieków? Historia biżuterii jest fascynująca!

 

Pierwsza biżuteria w historii świata

Historia biżuterii sięga dziesiątków tysięcy lat wstecz. Pierwszymi ozdobami byli koraliki, które, co ciekawe, nie zostały stworzone przez homo sapiens, tylko neandertalczyków. Znaleziono je najpierw w Hiszpanii, później w Kenii. Były wykonane ze skorupek jaj strusich, które są datowane na 40 000 lat p.n.e. Z podobnego okresu pochodzi kamienna bransoletka, którą znaleziono w Rosji. 

Wcześni Europejczycy wprowadzili do obiegu prowizoryczne naszyjniki i bransoletki z kości, zębów czy kamienia, które zawieszali na sznurkach. Trudno mówić o modzie, ale z pewnością każdy z nas kojarzy kieł zawieszony na szyi z filmów czy innych tekstów kultury. Coś takiego mogło być dość powszechne około 11 000 lat p.n.e. Gdzieniegdzie używano kawałka muszli czy masy perłowej tak dobrze znanej nam dzisiaj. 

Historia biżuterii - jak zmieniała się biżuteria?

Style w biżuterii nieustannie się zmieniały! Na początku była noszona jedynie przez mężczyzn. Stanowiła atrybut władzy i potęgi. Trend ten zmieniał się na przestrzeni lat. W Egipcie w 1000 - 3000 roku p.n.e biżuteria była oznaką siły politycznej i religijności. Wybierano luksusowe przedmioty, najczęściej złoto, ale używano również kolorowego szkła oraz półszlachetnych klejnotów. Nosili ją jedynie bogaci Egipcjanie - zarówno za życia, jak i po śmierci, ponieważ wkładano je z nimi do grobów. Podobnie w Mezopotamii. Mimo tego tam już była bardziej dostępna dla zwykłych mieszkańców. Stosowano ją również do ozdabiania posągów. Używano wielu artefaktów ze złota, srebra i kamieni półszlachetnych. 

Asyryjczycy szczególnie upodobali sobie biżuterię. Zarówno kobiety jak i mężczyźni wybierali ciężkie naszyjniki, amulety oraz wielkie bransoletki.Tendencje te powoli zmieniały się zmieniały. Do tej pory wybierali ją głównie mężczyźni. Jednak za czasów bizantyjskich decydowały się na nią również zamożne kobiety. Wtedy już mężczyźni ograniczali się głównie do sygnetów i pierścieni. 

Biżuteria a odkrycia geograficzne

Nie trudno sobie wyobrazić, że ekspansja terytorialna wywarła duży nacisk na przemysł biżuteryjny. Kamienie szlachetne stały się coraz powszechniejsze. Pojawiły się również nowe materiały takie jak rubin czy szmaragd. Jednak biżuteria powoli traciła na popularności, kiedy to XVIII wieku Napoleon Bonaparte ożywił modę we Francji. W tym czasie najpopularniejszy stał się diament, a później kamea. To był właśnie rozkwit przemysłu jubilerskiego.

Rozwój klasy średniej w romantyzmie przyczynił się do upowszechnienia biżuterii w Europie. Na rynku zaczęły pojawia się tańsze odpowiedniki złota, srebra i innych drogich produktów. Burżuazja, żeby rozróżnić się od mas, wybierała metale i kamienie szlachetne. Zwracała uwagę na kunszt wykonania i oryginalność i piękność biżuterii. Złotnicy w tamtym okresie otrzymali tytuł wielkich artystów.  

Wraz z kolejnymi epokami, moda na biżuterię się zmieniała. Była pełna broszek, kolczyków, szpilek, drobnych łańcuszków. Na przełomie XIX i XX wieku duży wpływ na jubilerstwo miała sama secesja. Tworzono biżuterię zgodnie z kobiecą sylwetką. Odkryto nowe techniki jubilerskie oraz zaczęto stosować więcej kolorów. I i II wojna światowa zakończyły ten trend. Współczesna biżuteria jest najbardziej różnorodna w historii. Dominuje złoto i trochę tańsze srebro, ale również wszystkiego rodzaju zamienniki. Generalnie, sprzedaje się wszystko, co wygląda dobrze.

 

Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.

 

Przeczytaj: Jak przechowywać biżuterię?