Jak przechowywać biżuterię?

26-02-2020

Jak uchronić biżuterię przed zniszczeniem i negatywnym wpływem środowiska oraz upływu czasu? Kluczem jest odpowiednie przechowywanie biżuterii. Nie jest istotne czy masz dwie pary kolczyków czy całą szkatułkę. Nieprawidłowe przechowywanie wyrobów jubilerskich wiąże się z ich szybkim czernieniem i zniszczeniem.

Co szkodzi biżuterii?

Największej uwagi wymaga biżuteria srebrna. Niestety pod wpływem powietrza, biżuteria srebrna utlenia się, przez co czernieje i traci połysk. Możliwe, że spotkałaś się już z takim objawem przy swoich bransoletkach bądź łańcuszku. Jest to naturalny proces chemiczny. Biżuteria złota jest dużo odporniejsza na zniszczenia, jednak zależy to od jej jakości - złoto o próbie 585 (czyli 14-karatowe) jest trwałe i wytrzymałe. Złoto o niższych próbach może - tak jak srebro - utleniać się, ponieważ zawiera dużo domieszek  innych metali. W przypadku biżuterii złotej o niskich próbach (np. 333), należy stosować takie same reguły przechowywania, jak przy biżuterii srebrnej.

Duży wpływ ma też wilgoć - jeśli biżuteria będzie w wilgotnym miejscu, może stać się nieładna i zniszczona. Powinniśmy przechowywać srebro i złoto w suchym, ciemnym miejscu, które ma ograniczony dostęp do tlenu, dlatego kiepskim pomysłem jest trzymanie biżuterii na wierzchu np. powieszonej na stojaku na toaletce. Chociaż finezyjne wieszaczki i organizery przeznaczone do postawienia na meblach wyglądają bardzo ładnie w połączeniu z kolczykami i naszyjnikami, to ich wpływ na biżuterię nie jest zbyt dobry. Warto pamiętać, że ograniczony dostęp do tlenu zapobiega czernieniu biżuterii. 

Jak ułożyć łańcuszek w pudełku?

Część osób nie decyduje się na zakup organizera, szkatułki lub kuferka, ale przechowuje biżuterię w pudełku. Odpowiednie umieszczenie ozdoby w miejscu przechowywania zapewni jej trwałość i uchroni przed splątaniem. Łańcuszki, aby się nie plątały, muszą być zapięte - nigdy! Najlepiej, aby były w pozycji swobodnie wiszącej, nie dotykając się. Przed umieszczeniem biżuterii w pudełku upewnijmy się, że jest ono wyścielone gładkim materiałem, który nie porysuje gładkiej powierzchni łańcuszka.

Przechowywanie biżuterii w szufladzie

Organizery przeznaczone do przechowywania biżuterii w szufladzie powinny być wyścielone miękkim materiałem, który nie będzie haczył o cyrkonie lub kamienie. W dobrze zaprojektowanym organizerze znajdziemy:

  • miejsce na pierścionki
  • przegródkę na zegarki
  • poduszeczki do kolczyków 
  • podłużną przestrzeń na naszyjniki i łańcuszki
  • szufladę lub przegrodę na bransoletki 

Ważną rzeczą jest również, by w miejscu, w którym trzymamy biżuterię, każda z naszych drogocenności miała dla siebie przestrzeń - aby ozdoby się nie stykały. Jeśli pierścionki, bransoletki, naszyjniki etc. będą leżeć ze sobą zmieszane, przy każdym poruszeniu będą się rysować. 

 

Pamiętaj także o tym, by nigdy nie trzymać biżuterii z prawdziwych kruszców, razem z biżuterią sztuczną! Taka biżuteria poza tym, że może porysować nasze drogocenności, może również sprawić, że będą pokryte nalotem i szybko się zniszczą.