Jak wyczyścić srebrne kolczyki?

13-07-2020

Srebrne kolczyki zachwycają blaskiem, ale tylko wtedy, jeśli ich powierzchnia jest czysta i wypolerowana. Nowa biżuteria srebrna wygląda doskonale, jednak z czasem pojawia się na niej charakterystyczny, ciemny nalot. Takie zjawisko jest nazywane procesem śniedzenia (utleniania). Reakcja srebra z powietrzem to całkowicie naturalny proces, który nie wpływa negatywnie na wytrzymałość biżuterii. Wręcz przeciwnie - warstwa śniedzi chroni kruszec. Mimo to nie jest to zjawisko pożądane, ponieważ zaśniedziała biżuteria wygląda nieestetycznie. Jak wyczyścić srebrne kolczyki domowymi sposobami i skutecznie pozbyć się ciemnego nalotu?

 

Czyszczenie biżuterii w domu

Zabrudzone i utlenione kolczyki można oddać do profesjonalnego czyszczenia w sklepie jubilerskim. Alternatywą jest samodzielne wyczyszczenie kolczyków srebrnych w domu za pomocą produktów, które każdy ma w swoim domu. Przed przystąpieniem do czyszczenia, warto sprawdzić reakcje danej substancji (np. soku z cytryny) na niewielkim kawałku biżuterii od wewnętrznej strony kolczyków. Po użyciu każdego z opisywanych środków, należy przetrzeć kolczyki wilgotną
ściereczką oraz wypolerować.

Po wyczyszczeniu srebrnych kolczyków warto podjąć kilka działań, które ograniczają proces śniedzenia biżuterii:

  • ściągaj kolczyki podczas kąpieli, wizyt w saunie lub na basenie,
  • trzymaj biżuterię srebrną w szkatułce, z ograniczonym dostępem do tlenu i światła,
  • staraj się nie trzymać biżuterii w wilgotnych pomieszczeniach,
  • ściągaj biżuterię podczas domowych czynności, takich jak zmywanie, sprzątanie lub gotowanie,
  • przechowuj biżuterię w odpowiedni sposób.

Dobrym nawykiem jest przecieranie kolczyków bawełnianą ściereczką każdego wieczoru po ściągnięciu biżuterii. Regularne dbanie o kolczyki spowoduje, że srebro nie będzie się tak szybko utleniało, a czyszczenie kolczyków stanie się dużo
łatwiejsze.

 

Jak wyczyścić srebrne kolczyki z cyrkoniami?

Czyszczenie gładkich kolczyków jest mniej skomplikowane niż ta sama czynność w przypadku kolczyków z kamieniami. Zastosowanie agresywnych preparatów lub domowych sposobów (np. pasty do zębów) może mieć negatywny wpływ na wygląd cyrkonii. Najczęściej dochodzi do zmatowienia kamienia i utraty blasku, ale możliwym scenariuszem jest także wypadnięcie cyrkonii! Zalecamy czyszczenie kolczyków z cyrkoniami w bardzo ostrożny sposób, z pominięciem kamienia oraz zastosowanie do tego celu wilgotnej ściereczki z mydłem.

W zależności od rodzaju biżuterii, trzeba ją czyścić co kilka miesięcy lub, tak jak w przypadku kolczyków z cyrkoniami, 2-3 tygodnie. Podczas czyszczenia należy unikać zbytniego namoczenia biżuterii, ponieważ cyrkonia może się poluzować lub
odpaść od kolczyka.

 

Domowe sposoby na czyszczenie srebrnych kolczyków

Czego użyć do wyczyszczenia biżuterii? Najlepiej ogólnodostępnych produktów, które każdy ma w domu! Do najpopularniejszych metod czyszczenia kolczyków należą:

● Pasta do zębów - skutecznie radzi sobie z ciemnym nalotem. Należy używać wyłącznie tych past, które nie zawierają składników wybielających ani dużej ilości sodu! Oba składniki mogą nieestetycznie i nieodwracalnie odbarwić kolczyki. Do czyszczenia używamy miękkiej ściereczki. Złym pomysłem jest używanie szczoteczki do zębów, która jest zbyt ostra dla delikatnej biżuterii srebrnej i może trwale ją porysować.
● Sok z cytryny - ściereczka nasączona sokiem z cytryny dobrze usuwa nalot, nabłyszcza oraz pozostawia kolczyki czyste i wypolerowane. Warto pamiętać, żeby nie zostawiać biżuterii w roztworze z cytryny, ponieważ może to ją uszkodzić. Lepiej nie stosować soku z cytryny przy kolczykach z cyrkoniami, ponieważ mogą zmatowić pod wpływem kwasu.
● Soda oczyszczona - soda jest znana z właściwości czyszczących. Jak można jej użyć do czyszczenia kolczyków srebrnych? Wystarczy zasypać biżuterię sodą, zostawić na kilkanaście minut, a następnie zalać gorącą wodą i wymieszać. Roztwór z sodą usuwa ciemny nalot oraz zabrudzenia spowodowane częstym noszeniem kolczyków.

Ekologiczne sposoby czyszczenia biżuterii są chętnie wykorzystywane, ponieważ nie tylko dobrze radzą sobie z ciemnieniem biżuterii, ale są też przyjazne środowisku oraz nie wymagają zaopatrywania się w dodatkowe środki lub preparaty. Dbanie o biżuterię pozwoli cieszyć się jej blaskiem przez wiele lat i sprawi, że każdego dnia będzie wyglądała jak nowa!