Kolczyki - wszystko o zapięciach

28-10-2020

Zapięciu zwykle nie poświęcamy zbyt wiele uwagi przy wyborze biżuterii, a stanowi ono bardzo ważny element kolczyków. Typ zapięcia jest kluczową kwestią, gdy bierzemy pod uwagę komfort noszenia świecidełek, możliwość zgubienia biżuterii, czy też to, czy nadaje się dla dzieci. Odpowiednie zapięcie może nadać kolczykom charakteru, który będzie pożądany przy wybranej przez nas stylizacji. Nic tak nie komplementuje stroju jak odpowiednio dobrana biżuteria. 

 

Rodzaje zapięć kolczyków

Jakie są popularne rodzaje zapięć kolczyków i jak wybrać to odpowiednie dla swoich potrzeb? Poniżej zamieszczamy opisy najpopularniejszych wersji:

  • Bigiel angielski to szeroko stosowany rodzaj zapięcia kolczyków, znany prawie każdej kobiecie noszącej biżuterię. Jest bardzo często wybieranym przez jubilerów w Europie typem zapięcia. Polega on na tym, że po włożeniu do dziurki w uchu kolczyka, przy pomocy haczyka zatrzaskuje się mechaniczne zamykanie. Bigiel angielski to proste i bezpieczne rozwiązanie, stosowane głównie do dużych kolczyków.
  • Bigiel angielski typu lira to odpowiednik standardowego bigla. O jego popularności wśród kobiet świadczy fakt, że jest to zapięcie niemal niewidoczne, gdyż znajduje się za uchem. Na końcu kolczyka umieszczony jest specjalny rowek, do którego automatycznie wsuwa się druga, ruchoma część zapięcia. Jubilerzy chętnie korzystają z bigla typu lira, ponieważ to rozwiązanie sprawia, że kolczyki wyglądają niezwykle elegancko. 
  • Sztyft, zwany również wkrętem, to uniwersalne zapięcie, które ceni sobie wiele miłośniczek kolczyków. Ze względu na prostotę, niewielkie rozmiary i łatwość w użyciu jest to świetna opcja dla dzieci i osób aktywnych. Sztyft, który wkłada się do ucha, zamykamy zatyczką, wykonaną z metalu lub silikonu. Minusem tego rodzaju zapięcia jest możliwość jego zgubienia, dzieci mogą połknąć sztyft, a on sam może zahaczać o ubrania.
  • Bigiel otwarty to rodzaj zapięcia stosowany do wiszących kolczyków. Jest ono bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ wystarczy tylko przełożyć haczyk przez dziurkę w uchu. Niestety brak zabezpieczenia haczyka może skutkować wypadaniem biżuterii. Dlatego jubiler czasami stosują do tego rodzaju zapięcia kolczyków silikonową zatyczkę. 

 

Kolczyki koła – rodzaj zapięć

Pierwszym z nich jest drucik, który wkłada się do przeciwległego otworu. Druga opcja to tak zwany zamek angielski. Polega on na tym, że drucik zatrzaskujemy w specjalnych widełkach. Ostatni rodzaj zapięcia kolczyków w kształcie koła to rowek, działający na podobnej zasadzie, jak ten w biglu angielskim. Zapinanie kółek jest bezpieczne i proste, więc nadaje się również dla dzieci. Ta forma zapięcia kolczyków cechuje się również komfortem noszenia biżuterii. 

Zapięcie w formie łańcuszka, zwane również kolczykiem przeciąganym, to modne i stylowe rozwiązanie przy długich kolczykach. Wystarczy przewlec kolczyk przez dziurkę w uchu do połowy długości, a ozdoba będzie się bezpiecznie trzymać na miejscu. Z kolei zapięcie angielskie to rodzaj zapinania kolczyków stosowany często w biżuterii dla dziewczynek. Polega on na tym, że dłuższą część kolczyka, którą wkładany do ucha, zatykamy do dziurki po jej przeciwległej stronie.

Istnieje również inne rozwiązanie, skierowane do osób, które nie zdecydowały się na przekłucie uszu. Są to klipsy, które zatrzaskuje się na płatku ucha. Szukajcie ich w szkatułkach z biżuterią u mamy i babci.

 

Czym kierować się przy wyborze zapięcia do kolczyków?

Oczywiste jest, że biżuteria ma być przede wszystkim ozdobą. Kolczyki nie stanowią tu żadnego wyjątku. Każda kobieta, nastolatka czy mała dziewczynka chce wyglądać pięknie. Odpowiednie dodatki mogą nam w tym pomóc.

Jeśli zależy Ci na eleganckim wyglądzie, Twoją stylizację idealnie dopełnią długie kolczyki z zapięciem typu bigiel, bigiel angielski, bigiel otwarty, bigiel typu lira, czy też zapięcie w formie kolczyka przekładanego.

Do codziennych stylizacji sprawdzą się sztyfty i kolczyki w formie koła. Wygoda, łatwość zapinania i komfort noszenia takich kolczyków sprawia, że są one odpowiednie również dla dzieci. Przy sztyftach trzeba jednak uważać by ich nie zgubić lub by nie połknęło ich dziecko. Dobrą opcją na dzień dla kobiet jest również bigiel otwarty. Uroku biżuterii dla dziewczynek doda zapięcie angielskie. Gwarantuje ono również, że kolczyk sam się nie odepnie, a dziecko nie połknie zapięcia, jak to może stać się przy sztyftach. Sztyft to jednak świetna opcja dla osób aktywnych fizycznie, które nie chcą by biżuteria przeszkadzała im podczas uprawiania sportu czy codziennych zajęć

Jak widzicie, rodzajów zapięć kolczyków jest całkiem sporo. Kierując się wyborem ozdób ucha warto wziąć pod uwagę efekt jaki chcemy stworzyć biżuterią oraz do jakich stylizacji najbardziej pasuje dana opcja. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomógł Wam we właściwym wyborze.