Obrączka różaniec – jak odmawiać?

22-07-2021

W kulturze chrześcijańskiej różaniec pełni specjalną rolę. Na nim jest odmawiana modlitwa, która miała być polecona ludzkości od Maryi, Matki Jezusa. Sama modlitwa jest bardzo prosta. Polega na odmawianiu modlitwy Ojcze Nasz oraz Zdrowaś Maryjo według określonego schematu. Podczas odmawiania różańca rozważa się kolejne tajemnice, podzielone na cztery części. Wyróżniamy tajemnice:

  • Radosne;
  • Światła;
  • Bolesne;
  • Chwalebne

Każdą z tych części odmawia się w innym dniu tygodnia. W październiku w kościele codziennie odmawia się różaniec. Różaniec zazwyczaj posiada odpowiednią ilość koralików tak, aby podczas modlitwy łatwo przewracać je między palcami. Jednak ze względu na dużą wartość, jaką posiada, są wykonywane również mniejsze jego wersje. Można spotkać dziesiątek różańca na sznurku, wyglądający jak miniaturowy różaniec lub znaleźć koraliki wtopione w srebrne lub złote obrączki.

Ze względu na specyfikę tego typu przedmiotów, rodzi się wiele pytań związanych z nimi. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze z nich.

Posiadam różaniec obrączkę na palcu – jak odmawiać modlitwę?

Modlitwę odmawiamy dokładnie tak samo jak w przypadku normalnych rozmiarów różańca. Należy zacząć od krzyża, odmówić Modlitwę Pańską, a następnie, przesuwając opuszkiem palca po kolejnych koralikach, odmawiać modlitwę Zdrowaś Maryjo. Przy każdym dotknięciu krzyża kończy się jedna z tajemnic, a zaczyna kolejna. Dla przykładu: zaczynając część radosną, należy rozważyć pierwszą dziesiątkę, a następnie przy krzyżu odmówić modlitwy, które zwykle odmawia się po skończonej dziesiątce i przejść do kolejnej tajemnicy, np. nawiedzenia św. Elżbiety. Problem z tym jak odmawiać różaniec na palec jest najczęstszym problemem pojawiającym się przy tym produkcie.

Dzięki temu, że różaniec jest zamknięty w formie obrączki, może nam towarzyszyć w każdej chwili. Nie ma potrzeby zdejmowania go podczas wykonywania codziennych czynności, dlatego istnieje możliwość modlitwy w każdej chwili, kiedy nadejdzie taka potrzeba.

 

Na którym palcu nosi się różaniec?

To zależy od osobistych preferencji użytkownika. Wpływ na to ma również stan cywilny danej osoby. W przypadku osób niezamężnych, singli lub osób związanych z Kościołem Katolickim, obrączkę można nosić na serdecznym palcu. Może to symbolizować przywiązanie do wiary oraz Boga. Natomiast w przypadku osób, które wzięły ślub, szczególnie kobiet, może to być kłopotliwe. Wiąże się to z noszeniem obrączki ślubnej oraz pierścionka zaręczynowego na serdecznych palcach. W takim przypadku warto rozważyć założenie pierścionka z różańcem na palec środkowy. Nie zaleca się noszenia obrączki z różańcem na palcu wskazującym. Jest to palec, którym wykonujemy najwięcej czynności oraz jest najczęściej zginany. Dlatego pierścionek może łatwo ześlizgnąć się z palca, np. podczas zmywania naczyń lub w innej sytuacji, kiedy dłonie są mokre. Podobnie sprawa wygląda w kwestii najmniejszego palca lub kciuka.

Dlatego najwygodniej i najbezpieczniej nosić pierścionek z różańcem na środkowym lub serdecznym palcu. Wtedy można odmawiać modlitwę nawet nie zdejmując obrączki z palca. Wystarczy przekręcać ją za pomocą palca wskazującego, kciuka lub małego palca.

 

Chciałabym nosić różaniec na palec – gdzie kupić?

Różańce na palec można dostać w wielu miejscach. Bardzo popularne jest kupowanie ich w miejscach kultu religijnego, w sanktuariach lub przy kościołach. W takim przypadku można od razu poświęcić przedmiot w specjalnie przeznaczonej do tego kaplicy. Jeżeli jednak nie wybieramy się do takiego miejsca, a zależy nam na zakupie, możemy to zrobić u jubilera. W naszym sklepie internetowym znajdziecie najwyższej jakości srebrny pierścionek z różańcem na palec. Jest wykonany ze srebra o próbie 925. Jego szerokość to 6 mm, a rozmiar można z łatwością zmierzyć, posiłkując się artykułem zamieszczonym na naszej stronie. Delikatne żłobienia ułatwiają przesuwanie palca pomiędzy koralikami w prosty sposób. Nie musimy martwić się pominięciem jednej z modlitw. Zaokrąglone końce przy zdobieniach sprawiają, że pierścionek nie zaczepi się o włosy, ubranie lub rzeczy wokół, które pojawiają się podczas wykonywania codziennych czynności.

Zakup różańca na pierścionku u jubilera ma jedną dużą zaletę - to pewność, że kupowany produkt jest wykonany ze srebra o konkretnej próbie. Przy miejscach kultu religijnego często można spotkać osoby, które chcą wykorzystać niewinność i wiarę w drugiego człowieka osób wierzących. Dodatkowo kupując u jubilera, otrzymacie wskazówki, jak najlepiej zadbać o biżuterię, aby posłużyła jak najdłużej.

 

Jak zadbać o różaniec na palec?

Podstawową kwestią, o jakiej należy pamiętać, to zdejmowanie biżuterii na czas snu i kąpieli. Nasza biżuteria jest wykonana ze srebra, dlatego nie grozi jej rdza. Jednak podczas snu nie jesteśmy w stanie kontrolować swoich ruchów, szczególnie rąk. Podczas obracania nimi wokół ciała, istnieje możliwość zarysowania powierzchni pierścionka. Dodatkowo możemy, przypadkowo, uderzyć o kant szafki nocnej, łóżko lub ścianę w taki sposób, że obrączka ulegnie zniszczeniu przez złamanie. Pod prysznicem również istnieje ryzyko uderzenia pierścionkiem o twardą glazurę lub płytki. W takim wypadku ryzy powstałe na różańcu mogą obniżyć komfort użytkowania. Może również zsunąć się z palca i wpaść do odpływu. W takim wypadku stracimy różaniec na palec.

Różaniec na palec jest cenną pamiątką dla katolika. Umożliwia odmawianie ważnej modlitwy w każdym momencie dnia, kiedy poczuje taką potrzebę. Przy właściwym użytkowaniu i dbaniu o niego, posłuży przez wiele lat, ciesząc oczy oraz uspokajając możliwością modlitwy.