Jak dbać o uszy po przekłuciu?

08-02-2020

Przekłucie uszu i założenie pierwszych kolczyków to zawsze duże przeżycie. Szczególnie dla dziecka! Jak pielęgnować uszy, żeby dziurki szybko się zagoiły? Kiedy zmienić kolczyki po przebiciu uszu? W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat postępowania po zabiegu piercingu. 

 

Jeżeli przekłucie, to tylko w salonie

Nie rekomendujemy przekłuwania uszu u kosmetyczki ani tym bardziej samodzielnie w domu. Zabieg przekłucia polega na przerwaniu ciągłości skóry, co powoduje ryzyko zakażenia. Procedura powinna być przeprowadzona z zachowaniem najwyższym standardów higienicznych i przy użyciu jednorazowych, wysterylizowanych narzędzi. W salonie piercingu przekłucie uszu odbywa się za pomocą igieł, które minimalizują ryzyko infekcji. Dlaczego popularna metoda z wykorzystaniem pistoletu nie jest polecana?

 

  • nie da się go prawidłowo zdezynfekować, dlatego istnieje szansa pojawienia się zakażenia, 
  • w trakcie zabiegu pistolet miażdży płatek ucha, dlatego gojenie trwa dłużej, 
  • jest bardziej agresywny dla tkanki, co może wydłużyć okres gojenia nawet do kilku miesięcy!

 

Jednak nawet do salonów piercingu nie powinniśmy podchodzić bezkrytycznie. Przed umówieniem się na wizytę, dokładnie zapoznajmy się z opiniami. Nie bójmy się pytać, jeżeli mamy wątpliwości oraz zwróćmy uwagę na standardy higieniczne panujące w salonie. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

Pierwsze kolczyki po przekłuciu

Najczęściej w cenie piercingu jest też zawarty podstawowy kolczyk wykonany ze stali chirurgicznej. To bezpieczne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko alergii, jeżeli nie jesteśmy pewne czy my lub nasze dziecko nie jesteśmy uczuleni na metale. Jak długo nosić kolczyki po przekłuciu? Pierwsze kolczyki powinny pozostać w uchu przez około miesiąc. Dokładny czas jest kwestią indywidualną i zależy od szybkości gojenia się ranek. Gdy dziurki będą już w dobrym stanie, możemy zmienić kolczyki na kolczyki srebrne lub złote.

W przypadku przekłuwania bardziej newralgicznych punktów jak np. języka lub chrząstki w uchu, okres noszenia kolczyków ze stali chirurgicznej wydłuża się nawet do 3-6 miesięcy. Należy uważnie obserwować stan uszu i zmienić kolczyki dopiero, gdy dziurki będą całkowicie wygojone. Jeżeli mamy wątpliwości, warto skonsultować się z piercerem u którego przeprowadzaliśmy zabieg. 

Dbanie o przekłute uszy

Po przebiciu uszu warto stosować się do kilku zaleceń, które przyspieszą proces gojenia:

 

  • 2-3 razy dziennie stosuj octanisept na przekłute uszy lub inny środek odkażający np. srebro koloidalne - dezynfekcja zapobiegnie ropieniu uszu po przekłuciu, które często występuje u dzieci,
  • nie dotykaj miejsca przebicia brudnymi rękoma (najlepiej w ogóle ogranicz dotykanie) ani nie drap uszu.
  • możesz zaopatrzyć się w płyn do pielęgnacji uszu po przekłuciu, dostępny w aptece.
  • codziennie zmieniaj poszewkę poduszki - kwestia higieny jest bardzo ważna!
  • przez okres gojenia nie korzystaj z basenu ani sauny
  • nie śpij na przekłutym boku, a jeśli masz przebite obie dziurki, postaraj się spać na wznak
  • stosuj się do zaleceń osoby wykonującej piercing.

 

Srebrne kolczyki z kolorowymi cyrkoniami

 

Powstrzymanie dzieci przed dotykaniem przebitych uszu może być oczywiście nieco problematyczne, dlatego polecamy kilka razy dziennie przecierać uszy wacikiem nasączonym środkiem odkażającym. Infekcja wydłuża czas gojenia się ranek i nie jest niczym przyjemnym. Nie powinno się przebijać uszu bardzo małym dzieciom, które jeszcze nie są świadome i nie mogą same zdecydować o chęci posiadania kolczyków i trudno im wytłumaczyć konieczność szczególnego dbania o uszy w okresie gojenia się dziurek.

 

SPRAWDŹ INNE ARTYKUŁY NASZYCH EKSPERTÓW

Czy można spać w kolczykach?

Ekologiczne sposoby na czyszczenie biżuterii

5 błędów popełnianych przy noszeniu biżuterii